✍فناوری CanBus چیست؟

✍فناوری CanBus چیست؟

فهرست مطالب این مقاله :

 1. فناوری CanBus چیست؟
 2. ECU چیست؟
 3. سیستم استاندارد CAN کجا به کار می آید؟
 4. آینده فناوری CanBus ؟
 5. CAN-Frame چیست؟
 6. موارد استفاده Can-Bus​ ؟
 7. ارتباط بین CAN، J1939، OBD2، CANopen،چیست؟
 8. ایموبلایزر هوشمند فناوری CanBus چیست؟
 9. مکانیزم ایموبلایزر  فناوری CanBus چگونه عمل می کند؟
 10. امنیت بالای ایموبلایزر فناوری CanBus ؟
 11. ایموبلایزر فناوری CanBus چکار انجام می دهد؟
 12. ویژگی ها ایموبلایزر فناوری CanBus چیست؟
 13. سوالات متداول ؟

✍فناوری CanBus چیست؟

ماشین شما مانند بدن انسان است:

شبکه کنترل کننده منطقه‌ای (CAN-BUS) در خودرو مانند سیستم عصبی است که امکان برقراری ارتباط را فراهم می کند.

“گره ها” یا “واحدهای کنترل الکترونیکی” (ECU) مانند قسمت هایی از بدن هستند که از طریق گذرگاه CAN به هم متصل می شوند. اطلاعات حس شده توسط یک قسمت را می توان با قسمت دیگر به اشتراک گذاشت.

شبکه کنترل کننده CanBus
خطوط انتقال سیگنال CanBus

📌ECU چیست؟

در یک سیستم Can-Bus خودرو، ECU می تواند به عنوان مثال واحد کنترل موتور، کیسه هوا، سیستم صوتی و غیره باشد. یک ماشین مدرن ممکن است تا ۷۰ ECU داشته باشد – و هر یک از آنها ممکن است اطلاعاتی داشته باشد که باید با سایر بخش های شبکه به اشتراک گذاشته شود.

📌سیستم استاندارد CAN کجا به کار می آید:

سیستم Can-Bus هر ECU را قادر می سازد تا با سایر ECU ها ارتباط برقرار کند – بدون سیم کشی اختصاصی پیچیده.

به طور خاص، یک ECU می تواند اطلاعات (مثلاً داده های حسگر) را از طریق گذرگاه CAN (شامل دو سیم CAN low و CAN high) تهیه و پخش کند. داده های پخش شده توسط تمام ECU های دیگر در شبکه CAN پذیرفته می شود – و هر ECU می تواند داده ها را بررسی کند و تصمیم بگیرد که آیا آنها را دریافت کند یا نادیده بگیرد.

دو سیم CAN low و CAN high
فوق العاده قوی Can-Bus

📎فوق العاده قوی

این سیستم در برابر اختلالات الکتریکی و تداخل الکترومغناطیسی قوی است - ایده آل برای کاربردهای حیاتی ایمنی (مانند وسایل نقلیه)

کارآمد Can-Bus

📎کارآمد

CAN FRAME با ID اولویت‌بندی می‌شوند، به طوری که داده‌های اولویت اول بدون ایجاد وقفه در سایر فریم‌ها یا خطاهای CAN ، فوراً به گذرگاه دسترسی پیدا می‌کنند.

دسترسی آسان Can-Bus

📎دسترسی آسان

Can-Bus "یک نقطه ورود" را برای برقراری ارتباط با تمام ECU های شبکه فراهم می کند - امکان تشخیص مرکزی، ثبت داده ها و پیکربندی را فراهم می کند.

ساده و کم هزینه Can-Bus

📎ساده و کم هزینه

ECU ها از طریق یک سیستم CAN واحد به جای خطوط سیگنال آنالوگ پیچیده مستقیم ارتباط برقرار می کنند - کاهش خطاها، وزن، سیم کشی و هزینه ها

امروزه CAN در خودروها ( کامیون ها ، اتوبوس ها، تراکتورها، …)، کشتی ها ، هواپیماها، باتری های EV ، ماشین آلات و غیره استاندارد شده و مورد استفاده است.

موارد استفاده Can-Bus

📌آینده فناوری CanBus

با نگاهی به آینده، پروتکل Can-Bus ادامه دار باقی خواهد ماند – اگرچه تحت تأثیر روندهای اصلی قرار خواهد گرفت ولی در کل بدلیل موارد ذیل حیاط آن ادامه دار می باشد :

 • نیاز به عملکردهای پیشرفته خودرو
 • ظهور محاسبات ابری
 • رشد اینترنت اشیا (IoT) و وسایل نقلیه متصل
 • تاثیر وسایل نقلیه خودران
 • استفاده از هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل داده ها
 • به طور خاص، افزایش وسایل نقلیه متصل ( V2X ) و ابر منجر به رشد سریع تله‌ماتیک وسایل نقلیه و ثبت‌کننده‌های IoT CAN خواهد شد .

همچنین آنلاین کردن شبکه Can-Bus، وسایل نقلیه را در معرض خطرات امنیتی قرار می دهد – و ممکن است نیاز به تغییر پروتکل های جدید CAN مانند CAN FD داشته باشد.

آینده Can-Bus
CAN FD (نرخ داده های انعطاف پذیر)

همانطور که عملکرد وسیله نقلیه گسترش می یابد، بارِ روی Can-Bus نیز افزایش می یابد. برای پشتیبانی از این امر، CAN-FD (نرخ داده های انعطاف پذیر) به عنوان گذرگاه CAN “نسل بعدی” طراحی شده است.

به طور خاص، CAN-FD سه مزیت را ارائه می دهد (در مقابل CAN کلاسیک):

 • سرعت داده را تا ۸ مگابیت بر ثانیه (در مقابل ۱ مگابیت بر ثانیه) فعال می کند.
 • این امکان بارگذاری داده تا ۶۴ بایت (در مقابل ۸ بایت) را فراهم می کند.
 • از طریق احراز هویت ، امنیت را بهبود می بخشد

به طور خلاصه، CAN-FD سرعت و کارایی را افزایش می دهد – و بنابراین در خودروهای جدیدتر عرضه می شود. این همچنین نیاز روز افزون به ثبت‌کننده‌های داده IoT CAN-FD را افزایش می‌دهد .

“اولین خودروهایی که از CAN FD استفاده می کنند در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰ ظاهر شدن و CAN FD جایگزین گام به گام CANکلاسیک  خواهد شد.”

📌CAN-Frame چیست؟

ارتباط از طریق گذرگاه CAN از طریق فریم های CAN انجام می شود.

در زیر یک قاب استاندارد CAN با شناسه ۱۱ بیتی (CAN 2.0A) وجود دارد که در اکثر خودروها استفاده می شود. قاب شناسایی ۲۹ بیتی توسعه یافته (CAN 2.0B) یکسان است به جز شناسه طولانی تر. به عنوان مثال در پروتکل J1939 برای وسایل نقلیه سنگین استفاده می شود.

⚠️توجه داشته باشید که شناسه CAN و داده هایلایت شده اند – همانطور که در زیر خواهیم دید، این موارد هنگام ضبط داده های گذرگاه CAN مهم هستند.

فریم های CAN

Can-Frame باید تعدادی ویژگی را برآورده کند تا معتبر باشد. اگر یک فریم اشتباه مخابره شود، گره های CAN به طور خودکار این موضوع را شناسایی کرده و بر این اساس اقدام می کنند. این به عنوان مدیریت خطای Can-Bus شناخته می‌شود، که در آن گره‌های CAN «شمارگرهای خطای CAN» خود را پیگیری می‌کنند و بسته به شمارنده‌هایشان حالت (فعال، غیرفعال، گذرگاه خاموش) را تغییر می‌دهند. بنابراین، توانایی گره‌های مشکل‌ساز CAN برای انتقال داده‌ها، به‌خوبی کاهش می‌یابد تا از خطاهای بیشتر CAN و پارازیت جلوگیری شود. 

موارد استفاده Can-Bus

ثبت داده های CAN - موارد استفاده

📎جعبه سیاه خودرو/ماشین

یک CAN Logger می تواند به عنوان یک جعبه سیاه برای وسایل نقلیه یا تجهیزات عمل کند و داده هایی را برای مثال اختلافات یا تشخیص ارائه دهد.

ثبت داده های CAN - موارد استفاده

📎تعمیرات قابل پیش بینی

وسایل نقلیه و ماشین آلات را می توان از طریق لاگرهای IoT CAN در فضای ابری برای پیش بینی و جلوگیری از خرابی ها نظارت کرد.

ثبت داده های CAN - موارد استفاده

📎تله ماتیک ناوگان سنگین

داده های J1939 از کامیون ها، اتوبوس ها، تراکتورها و غیره را می توان در مدیریت ناوگان برای کاهش هزینه ها یا بهبود ایمنی استفاده کرد.

ثبت داده های CAN - موارد استفاده

📎ثبت / پخش داده ها از اتومبیل ها

داده‌های OBD2 از خودروها می‌تواند برای کاهش هزینه‌های سوخت، بهبود رانندگی، تست قطعات نمونه اولیه و بیمه استفاده شود.

ارتباط بین CAN، J1939، OBD2، CANopen، ... چیست؟

ارتباط بین CAN، J1939، OBD2، CANopen، ... چیست؟

📎CAN FD

گذرگاه CAN با نرخ داده انعطاف‌پذیر (CAN FD) توسعه‌ای از لایه پیوند داده کلاسیک CAN است. بار را از ۸ به ۶۴ بایت افزایش می دهد و امکان نرخ بیت داده بالاتر را، وابسته به فرستنده گیرنده CAN، فراهم می کند. این موارد استفاده فزاینده‌ای با داده‌های فشرده مانند خودروهای برقی را ممکن می‌سازد.

ارتباط بین CAN، J1939، OBD2، CANopen، ... چیست؟

📎CANopen

CANopen به طور گسترده در برنامه های کنترل جاسازی شده، از جمله استفاده می شود. به عنوان مثال اتوماسیون صنعتی این بر اساس CAN است، به این معنی که یک دیتا لاگر گذرگاه CAN می‌تواند داده‌های CANopen را نیز ثبت کند. این کلید در تشخیص ماشین یا بهینه سازی تولید است.

ارتباط بین CAN، J1939، OBD2، CANopen، ... چیست؟

📎OBD2

عیب یابی روی برد (OBD، ISO 15765) یک قابلیت خود تشخیصی و گزارش دهی است که به عنوان مثال مکانیک ها از آن برای شناسایی مشکلات خودرو استفاده می کنند. OBD2 کدهای عیب تشخیصی (DTC) و داده‌های بی‌درنگ (مانند سرعت، RPM) را مشخص می‌کند که می‌توانند از طریق ثبت‌کننده‌های OBD2 ثبت شوند.

ارتباط بین CAN، J1939، OBD2، CANopen، ... چیست؟

📎SAE J1939

J1939 شبکه استاندارد داخل خودرو برای وسایل نقلیه سنگین (مانند کامیون و اتوبوس) است. پارامترهای J1939 (به عنوان مثال RPM، سرعت، ...) توسط یک شماره پارامتر مشکوک (SPN) شناسایی می شوند، که در گروه های پارامتر شناسایی شده توسط یک عدد PG (PGN) گروه بندی می شوند.

📌ایموبلایزر هوشمند فناوری CanBus چیست؟

فایروال CAN-BUS احتمالاً اولین ایموبلایزر قابل نصب است که به صورت دو جهته از طریق سیستم داده CAN-BUS ارتباط برقرار می کند. این ایموبلایزر دیجیتال به محافظت از خودروی شما در برابر سرقت، شبیه سازی کلید، افزایش برد بدون کلید، یادگیری کلید خودرو، هک کردن کد کلید از کلید خودرو و حتی سرقت کلید مالک کمک می کند. تنها راه سرقت خودرو با داشتن این قطعه ، فقط حمل کردن خودرواست ، زیرا یک دزد ماشین هرگز نمی تواند با ماشین شما جایی برود.

📌مکانیزم ایموبلایزر  فناوری CanBus چگونه عمل می کند؟

وقتی کلید استارت را می چرخانید، ماشین شما شروع به تولید سیگنال های الکتریکی زیادی می کند. هر کدام از آنها یک کد باینری است: ترکیبی از صفر و یک. به عنوان مثال، برای راه اندازی پمپ بنزین، باید کد ۱۰۱۰۱۰ را ارسال کنید. اگر به سادگی مدار الکتریکی را قطع کنیم، دزد به سرعت حقه را دریافت می کند. اما اگر به جای سیگنال ۱۰۱۰۱۰ سیگنال ۱۱۱۱۱۱ بفرستیم، سیگنال می رسد اما پمپ بنزین کار نمی کند.

📌امنیت بالای ایموبلایزر فناوری CanBus

با این قطعه به ریموت کنترل از راه دور، فرستنده یا کارت راننده اضافی نیاز ندارد. هیچ LED چشمک زن یا صفحه کلید نمی تواند به محل نصب دستگاه در وسیله نقلیه شما منجر شود. علاوه بر این، لوازم الکترونیکی بسیار فشرده هستند، بنابراین می توان نصب را به طور مخفیانه در دسته سیم خودرو پنهان کرد. هنگامی که احتراق خاموش می شود، سیستم به طور خودکار مسلح می شود.
ایموبلایزر هوشمند CAN-BUS
ایموبلایزر هوشمند CAN-BUS
ایموبلایزر هوشمند CAN-BUS
برای غیر فعال کردن این دستگاه، سیستم از دکمه‌های موجود در خودروی شما مانند دکمه‌های روی فرمان، پانل درها یا کنسول میانی استفاده می‌کند که به شما امکان می‌دهد یک کد پین منحصربه‌فرد، قابل تغییر ایجاد کنید که ابتدا باید قبل از رانندگی با ماشین خود وارد کنید. علاوه بر غیر فعال کردن دستی توسط سوئیچ های کارخانه، می توانیم از فناوری بلوتوث استفاده کنیم. شما می توانید این ایموبلایزر را با سوئیچ های ماشین خود یا به صورت بی سیم از طریق بلوتوث غیرفعال کنید. می‌توانید از فرستنده بلوتوث اختیاری خودتان یا گوشی های هوشمند iOS/Android استفاده کنید. این قطعه برای اکثر خودروهای جدید موجود در بازار مناسب است. نکته : توصیه می کنیم سیستم را توسط یک نمایندگی مجاز حرفه ای در منطقه خود خریداری و نصب کنید.

📌ایموبلایزر فناوری CanBus چکار انجام می دهد؟

قطعه ای دیجیتالی هست که از طریق غیرفعال کردن حرکت خودرو با ارسال دستورات مناسب به کنترلرهای ECU و یا BCM خودرو، از آن محافظت می کنند. مسدود کردن کد می تواند توسط یک یا دو CAN-BUS (وابسته به برند) انجام شود. همچنین می توان مدار الکتریکی را با استفاده از یک برش آنالوگ با خروجی کنترل حالت جامد (بار ۱ آمپر) شکست. مانند ایموبلایزر اصلی، این قطعه CAN-BUS با وارد کردن یک کد از قبل تنظیم شده با استفاده از دکمه های موجود در خودرو (کد پین) غیر فعال می شوند. علاوه بر این، آنها همچنین دارای یک کانال فرستنده – گیرنده هستند، هنگامی که فرستنده ID یا تلفن هوشمند در محدوده خود باقی می ماند، ایموبلایزر غیر فعال می شود. این ایموبلایزرهای CAN-BUS را می توان به عنوان یک لایه امنیتی اضافی به یک سیستم هشدار ماشین خارجی یا Tracker (وابسته به برند) متصل کرد. همچنین می تواند امنیت بیشتری را در خودروهای KeyLess ایجاد کند و به طور موثر از خودرو در برابر سرقت محافظت می کند (حتی جایی که سارق از ریموت اصلی ماشین کپی دارد). برخلاف سایر سیستم‌های امنیتی خودرو، این قطعه CAN-BUS را می‌توان بر روی خودروهای الکتریکی نصب کرد و می‌توان از آن در اشتراک‌گذاری خودرو استفاده کرد. ایموبلایزر CAN-BUS را می توان با فرستنده ID، تلفن هوشمند یا کد پین غیر فعال کرد. هنگامی که ایموبلایزر فعال است، چند راه ممکن برای محافظت از خودرو در برابر سرقت وجود دارد (بسته به مدل خودرو، نوع موتور و موارد اضافی اختیاری) ⚠️لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از ویژگی های راحتی مانند قفل / باز کردن قفل و باز کردن پنجره همراه با نصب نیستند.
امنیت بالای ایموبلایزر CAN-BUS

📌ویژگی ها ایموبلایزر فناوری CanBus چیست؟

 • جلوگیری از روشن شدن موتور
 • خاموش کردن موتور ( ممکن است موتور را به هر نحوی روشن کنید، اما زمانی که دزد بخواهد وسیله نقلیه را دور کند، خودرو متوقف می شود)
 • برای وسایل نقلیه با گیربکس اتوماتیک، هنگامی که میله دنده از موقعیت P حرکت می کند، موتور متوقف می شود.
 • برای وسایل نقلیه با گیربکس دستی، موتور با فشار دادن پدال کلاچ متوقف می شود.
 • جلوگیری از حرکت وسیله نقلیه – ایموبلایزر CAN-BUS به شما امکان می دهد موتور را روشن کنید، اما نمی توانید دور شوید. به علاوه موتور خاموش نمی شود.
 • جلوگیری از روشن شدن اشتعال

📌ویژگی های برتر ایموبلایزر CAN-BUS

 1. 📍دفاع تاخیری کلیدی

  • سری جدید از سرقت رله کلید جلوگیری می کند، جایی که یک مجرم سیگنال را از کلید ماشین شما دریافت می کند و از یک فرستنده استفاده می کند تا سیستم امنیتی خودرو گول خورده و فکر کند که کلید موجود است، ماشین را باز می کند و به دزد اجازه می دهد آن را روشن کند.
  • سرقت رله کلید چیست؟ حمله رله معمولاً شامل دو نفر سارق انجام می شود که با هم کار می کنند. یکی در کنار وسیله نقلیه مورد نظر می ایستد، در حالی که دیگری در نزدیکی خانه با دستگاهی می ایستد که می تواند سیگنال را از جاکلیدی دریافت کند. سپس دستگاه سیگنال کلید فوب را مستقیماً به ماشین می‌فرستد و به سارقان اجازه می‌دهد بلافاصله وارد شوند و دور شوند.
 2. 📍امنیت شخصی

  • سری جدید این قطعه از ترکیبی از دکمه ها و سوئیچ ها در ماشین شما برای فعال/غیرفعال کردن ایموبلایزر استفاده می کند. شما می توانید هر ترکیبی از دکمه ها را انتخاب کنید که آن را برای خود و ماشینتان منحصر به فرد می کند.
 3. 📍حفاظت سطح بالا

  • پس از اتمام سفر، نیازی به یادآوری فعال کردن مجدد سیستم نیست، پس از خاموش شدن وسیله نقلیه، سیستم به طور خودکار فعال می شود و شروع به محافظت از خودرو می کند.
 4. 📍مسدود کردن استارت خودرو

  • سیستم در بیشتر موارد از روشن شدن موتور جلوگیری می کند مگر اینکه ابتدا کد پین منحصر به فرد و تعریف شده توسط کاربر وارد شده باشد. در برخی از خودروها، سیستم می تواند از تعویض دنده جلوگیری کند، موتور را هنگام استارت خاموش کند و جعبه دنده را قفل کند (وابسته به نوع خودرو).
 5. 📍غیر قابل کشف با استفاده از تشخیص

  • یک دزد حرفه ای و خبره می تواند از راه تشخیص قطع شدن مدار در وسایل نقلیه مدرن استفاده کند. این قطعه هیچ قطع مداری ندارد بنابراین با استفاده از این روش ها نمی توان آن را پیدا کرد.
 6. 📍بدون سیگنال فرکانس رادیویی

  • سارقان نمی توانند از اسکن RF پیچیده، فناوری گرفتن کد برای تشخیص اینکه وسیله نقلیه شما دارای چه دستگاه امنیتی است استفاده کنند، چون هیچ گاه این قطعه سیگنالی مانند سیستم های امنیتی معمولی ارسال نمی کند.
 7. 📍شبکه داده CAN

  • استفاده از گذرگاه داده CAN دارای چندین مزیت از جمله کم خطر بودن در هنگام نصب، احتمال کم تشخیص، و امکان قرار دادن تقریباً در هر نقطه از خودرو است.
 8. 📍عملیات بی صدا

  • از آنجایی که این واحد با ECU روی دیتاباس ارتباط برقرار می کند تا وسیله نقلیه را بی حرکت کند، هیچ راهی وجود ندارد که دزد بتواند به صدای کلیک رله سنتی ایموبلایزر گوش دهد.
 9. 📍کلونینگ کلید و تعویض ECU را متوقف می کند

  • یک دزد نمی تواند به سادگی یک کلید جدید اضافه کند یا یک ECU را جایگزین کند تا سیستم را دور بزند و وسیله نقلیه را روشن کند. فقط یک کد پین صحیح به موتور اجازه راه اندازی می دهد.
 10. 📍حالت سرویس / نوکر

  • شما به سادگی می توانید این سیستم رادر حالت سرویس قرار دهید، به این معنی که اگر وسیله نقلیه خود را سرویس یا شستشو می دهید، می توانید آن را به سادگی تنظیم کنید تا نیازی به وارد کردن کد نباشد.
ایموبلایزر CAN-BUS
ایموبلایزر چیست؟

ایموبلایزر وسیله ای الکترونیکی است که از روشن شدن وسیله نقلیه جلوگیری می کند مگر اینکه از کلید یا جا کلیدی صحیح استفاده شود. برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ استفاده شد، ایموبلایزرهای کارخانه ای (آنهایی که در طول فرآیند تولید نصب شده اند) از اکتبر ۱۹۹۸ بر روی تمام خودروهای جدید اجباری شده اند.

عملکرد ایموبلایزر چیست؟

ایموبلایزر یک وسیله ضد سرقت است که تنها در صورت دریافت کد صحیح از کلید خودرو به خودروی شما اجازه راه اندازی می دهد. این مانع از آن می شود که سارقان نتوانند سیستم جرقه زنی خودروی شما را دور بزنند و با خودرو حرکت کنند.

ایموبلایزر کجا قرار دارد؟

سیم پیچ القایی ایموبلایزر ضد سرقت در سیلندر قفل احتراق. روی ستون فرمان قرار دارد.

ایموبلایزر فناوری CanBus چیست؟

این ایموبلایزرهای CAN-BUS، ایموبلایزرهای دیجیتالی هستند که از طریق غیرفعال کردن حرکت خودرو با ارسال فرمان‌های مناسب به کنترل‌کننده‌های ECU و/یا BCM خودرو، از آن محافظت می‌کنند.
مسدود کردن کد می تواند توسط یک یا دو CAN-BUS (وابسته به برند) و همچنین digital-bus تک سیم انجام شود.

چگونه ایموبلایزر CAN-BUS از وسیله نقلیه من محافظت می کند؟

برای شروع رانندگی، مالک باید مجوز غیر فعال سازی را با استفاده از یک پین کد فشاری با استفاده از دکمه‌های خودرو با توالی منحصر به فرد خود از ۴ تا ۲۱ فشار، یا یک برچسب بی‌سیم کوچک ضدآب یا تلفن هوشمند همراه با یک برنامه دریافت کند.

لطفا توجه داشته باشید: برد ایموبلایزر CAN-BUS می تواند تا ۱۰ متر برسد.

آیا ایموبلایزر CAN-BUS گارانتی خودرو من را باطل می کند؟

خیر، با این حال اگر جهت سرویس خودرو به نمایندگی مراجعه کردید وجهت جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم برای این منظور، هنگام قرار دادن ماشین در تعمیرگاه برای تعمیرات برقی، گزینه حالت سرویس/نوکر را انتخاب کنید.

آیا ایموبلایزر CAN-BUS یک ردیاب یا زنگ هشدار هست؟

خیر، این دستگاه صرفاً یک دستگاه بیحرکت کننده (ایموبلایزر) مخفی است، اما می توان آن را با تثبیت آنالوگ اضافی، زنگ هشدار یا ردیاب، مبتنی بر اشتراک و بدون اشتراک به آن اضافه کرد.

آیا ایموبلایزر CAN-BUS را می‌توان خاموش کرد؟

«بله»

این قطعه به طور پیش فرض برنامه ریزی شده است، به طوری که وقتی در حالت نوکر قرار می گیرد، اگر به طور مداوم بیش از ۱۵ دقیقه از سرعت بیش از ۳۰ مایل در ساعت تجاوز کنید، هنگامی که احتراق خاموش است، قطعه ایموبلایزر CAN-BUS فعال می شود و بنابراین جهت روشن کردن مجدد خودرو نیاز به پین غیر فعال کننده می باشد.

ایموبلایزر را می توان به ۳ روش برنامه ریزی کرد:

 1. با استفاده از پین کد غیر فعال سازی، تلفن هوشمند جفت شده یا برچسب بلوتوث جفت شده از حالت نوکر خارج شوید
 2. می تواند به درخواست مشتریان در زمان نصب برنامه ریزی شود تا در یک مسافت مشخص از آن خارج شوید
 3. می تواند به درخواست مشتریان در زمان نصب برنامه ریزی شود تا با سرعت خاصی خارج شود
CAN-BUS برای چه کاری استفاده می شود؟

شبکه کنترل کننده (گذرگاه CAN) یک پروتکل مبتنی بر پیام است که به واحدهای کنترل الکترونیکی (ECU) موجود در خودروهای امروزی و همچنین سایر دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا به روشی مطمئن و مبتنی بر اولویت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

آیا CAN-BUS به رله نیاز دارد؟

این دستگاه در طیف وسیعی از ولتاژها کار می کند و می تواند با یا بدون رله و قطع کننده مدار عرضه شود.

آیا odb2 یک گذرگاه CAN است؟

CAN روشی برای ارتباط است (مانند تلفن). به طور خاص، استاندارد OBD2 کانکتور OBD2 را مشخص می کند. مجموعه ای از پنج پروتکل که می تواند روی آن اجرا شود. علاوه بر این، از سال ۲۰۰۸، CAN-BUS (ISO 15765) پروتکل اجباری برای OBD2 در تمام خودروهای فروخته شده در ایالات متحده بوده است.

چند نوع CAN-BUS وجود دارد؟

سه نوع پیام مختلف (یا «فریم») در یک گذرگاه CAN وجود دارد:

 1. Data Frame
 2. Remote Frame
 3. Error Frame
ایموبلایزر چقدر ایمن است؟

ماشینی که مجهز به سیستم ایمنی ایموبلایزر است را نمی توان دزدید. حتی اگر دزدی با کلید به داخل ماشین شما راه پیدا کند، بدون پین ترتیبی نمی‌تواند ماشین را روشن کند. این امر آنها را بیش از پیش منصرف خواهد کرد.

آیا همه خودروها ایموبلایزر دارند؟

معمولاً خودروها به صورت استاندارد دارای قفل، دزدگیر و ایموبلایزر هستند. با این حال، در برخی موارد، آنها (سازنده) این کار را نمی کنند. اگر خودرو شما ندارد، باید این را بررسی کنید و آنها را نصب کنید.

چه چیزی ایموبلایزر را کنترل می کند؟

ایموبلایزر امروزی از دو بخش کلیدی تشکیل شده است: یک فرستنده در کلید احتراق و یک گیرنده در خود خودرو. هنگامی که شخصی تلاش می کند موتور را روشن کند، وسیله نقلیه درخواستی را برای کلید ارسال می کند. اگر کلید سیگنال از پیش تعریف شده صحیح را برگرداند، ایموبلایزر فرمانی را برای راه اندازی به واحد کنترل موتور ارسال می کند.

مزایای ایموبلایزر چیست؟

یکی از مهمترین مزایای سیستم ایموبلایزر این است که صاحب وسیله نقلیه نیازی به روشن کردن آن ندارد زیرا به طور خودکار کار می کند. در مقایسه با زنگ هشدار صوتی که هنگام استفاده به تنهایی امنیت کمتری را ارائه می دهد، یک ایموبلایزر محافظت موثرتری در برابر سرقت ارائه می دهد.

علت بی حرکت کردن خودرو توسط ایموبلایزر چیست؟

اگر کد ارسال شده از کلید به مغز الکترونیکی خودرو صحیح نباشد، ECU به موتور اجازه راه اندازی نمی دهد، معمولاً با غیرفعال کردن برخی از اجزای حیاتی برای استارت خودرو مانند سوخت، استارت یا موتور استارت این اتفاق انجام می گیرد.

چرا به آن CAN-BUS می گویند؟

شبکه ای که به واحدهای کنترل الکترونیکی (ECU) اجازه برقراری ارتباط را می دهد، شبکه کنترل کننده منطقه (CAN) نامیده می شود. گذرگاه CAN یک گذرگاه ارتباطی سریال است که برای عملکرد قوی در محیط‌های سخت، عمدتاً در کاربردهای صنعتی و خودرویی طراحی شده است.

CAN-BUS چه ولتاژی دارد؟

ولتاژ حاصل بین ۲.۵ تا ۳.0VDC می‌باشد.

CAN-BUS چگونه سیم کشی می شود؟

کابل CAN-BUS از یک جفت سیم به نام CAN high و CAN low (به ترتیب نشان دهنده سرعت بالا و پایین) است. هر دو سیم به طور محکم به هم پیچیده شده اند تا اطمینان حاصل شود که تداخل الکترومغناطیسی بر سیگنال هر دو سیم به طور یکنواخت تأثیر می گذارد و خطاها را محدود می کند.

آیا CAN-BUS سیمی است یا بی سیم؟

گذرگاه CAN یک پروتکل ارتباطی غیرمتمرکز است. رویکرد غیرمتمرکز آن، آن را برای کاربردهایی در سیستم‌های خودرویی و صنعتی که قابلیت اطمینان و عملکرد در زمان واقعی ضروری است، ایده‌آل می‌کند. در یک شبکه CAN، تمام گره ها از طریق سیم کشی جفت تابیده یا کابل های فیبر نوری به هم متصل می شوند.

آیا CAN-BUS بی سیم است؟

CAN-bus واقعاً یک فناوری مبتنی بر سیم است و باید ویژگی‌های آن به رسانه فیزیکی بستگی داشته باشد. با این حال، اگر در مورد اولویت‌ها و ویژگی‌های خطای BUS زیاد به خود زحمت ندهیم، دلیلی وجود ندارد که تلگرام‌های CAN-bus را روی یک رسانه بی‌سیم هدایت نکنیم.

چند سیم در یک گذرگاه CAN وجود دارد؟

CAN-bus از ۳ سیم (CANH، CANL، GND) برای ارتباط بین گره ها استفاده می کند. سیگنال CANH و CANL یک جفت سیگنال دیفرانسیل را تشکیل می دهند. سیگنال های دیفرانسیل در برابر تأثیرات خارجی مانند سیم کشی ولتاژ بالا، بارهای القایی و … بسیار مصون هستند.

آیا گذرگاه CAN رمزگذاری شده است؟

استفاده از فناوری رمزگذاری و رمزگشایی CAN bus می تواند مشکل ارتباطات ایمنی در اینترانت خودرو را حل کند. فرستنده و گیرنده از یک مجموعه کلید استفاده می کنند. فرستنده داده ها را قبل از ارسال رمزگذاری می کند و گیرنده داده ها را قبل از اعمال رمزگشایی می کند.

فرکانس CAN-BUS چقدر است؟

حداکثر فرکانس سیگنال استفاده شده ۱ مگابیت بر ثانیه (CAN 2.0)، ۱۵ مگابیت بر ثانیه (CAN FD) است.

چگونه تعداد CAN-BUS را در خودرو شناسایی کنم؟

CAN BUS دارای دو خط CAN High و CAN Low (CAN-H و CAN-L) و واحدهای کنترلی است که از طریق این خطوط ارتباط برقرار می کنند. بسته به سرعت انتقال آن ممکن است انواع مختلفی از CAN در یک وسیله نقلیه وجود داشته باشد.

تفاوت بین ECU و CAN bus چیست؟

شبکه کنترل کننده منطقه (CAN-BUS) سیستم عصبی است که امکان برقراری ارتباط را فراهم می کند. به نوبه خود، “گره ها” یا “واحدهای کنترل الکترونیکی” (ECU) مانند قسمت هایی از بدن هستند که از طریق گذرگاه CAN به هم متصل می شوند. اطلاعات حس شده توسط یک قسمت را می توان با قسمت دیگر به اشتراک گذاشت.

نماد ایموبلایزر چیست؟

علامت ایموبلایزر/کلید نشان می دهد که خودرو قادر به تشخیص کلیدهای خود نیست.همچنین گاهی اوقات، ممکن است به دلیل برخی مشکلات دیگر در سیستم ایموبلایزر روشن شود.

ایموبلایزر از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

ایموبلایزر موتور از دو جزء اصلی تشکیل شده است: یک گیرنده در خودرو و یک فرستنده در کلید احتراق.

آیا ایموبلایزر قابل تعمیر است؟

آره. یک تکنسین که در الکترونیک تخصص دارد، می‌تواند در صورت بروز هر گونه آسیب یا ایراد، ایموبلایزر خودروی شما را تعمیر کند.


در صورت نیاز به راهنمایی و دریافت مشاوره می توانید از کارشناسان مجموعه اَکتیوآلارم سوالات خود را بپرسید.

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
جستجو